Józef Piłsudski i II Rzeczpospolita

Switch to desktop

13 Kwi

Kali ratuje Piłsudskiego - Pierwsza Brygada, komiks steampunk

Józef Piłsudski, zesłaniec syberyjski, jest świadkiem niecodziennego zdarzenia. Wielka stalowa, latająca machina spada z hukiem u jego stóp. Ze środka wyskakuje ... Stanisław Tarkowski. Tak, „ten” Staś, znany z powieści  H.Sienkiewicza. Po chwili nadciąga patrol kozacki, z którym obaj Polacy rozpoczynają nierówną walkę. Z odsieczą nadciąga Kali i oddział powstańców styczniowych.

 ... Tak w skrócie wygląda jeden z epizodów komiksu „Pierwsza Brygada”. Totalny melanż, pomieszanie historii i fikcji literackiej, wręcz obrazoburstwo! To szarganie symboli! – zakrzykną oburzeni obrońcy świętości narodowych? A może nie. Przynajmniej ja nie widzę ku temu powodów. Co prawda postać Piłsudskiego, pokazana jest tu nieco szokująco, dla przyzwyczajonych do jedynie pomnikowych wizerunków Komendanta,  ale w moim odczuciu, z sympatią i szacunkiem. Cały zamysł Panów Tobiasza Piątkowskiego, Krzysztofa Janicza i Janusza Wyrzykowskiego wydaje się karkołomny, wręcz szokujący, ale na tym właśnie polega jego siła. Obok postaci historycznych jak Piłsudski, Skłodowska, Dzierżyński czy Ciołkowski, pojawiają się bohaterowie znani chociażby z „Lalki” czy „Ziemi Obiecanej”. Mało tego, wszyscy oni są mocno podrasowanymi na modłę steampunkową, superbohaterami. Posiadają tajemne moce, poruszają się i walczą w futurystycznych machinach, a ich przygody niczym nie przypominają nudnych lektur szkolnych, tylko wyśmienitą literaturę akcji.

Dotąd zaledwie kilka pilotażowych odcinków zostało opublikowanych na efektownej, internetowej stronie projektu. Niemniej, jak donosi Krzysztof Janicz, Panowie kończą pracę nad pierwszym tomem serii, który ma się ukazać tym razem, w tradycyjnej, papierowej formie. Sukces jest zapewniony, zwłaszcza po tak brawurowej akcji promocyjnej, która wszystkim miłośnikom polskiego komiksu, potężnie zaostrzyła apetyty. Jak im się to udało? Nie będę zdradzał szczegółów, sami się przekonajcie odwiedzając >>stronę projektu >>

 

 

 


 

Ostatnio zmieniany czwartek, 17 maj 2012 05:34
Redakcja

Napisałeś/aś artykuł? Znasz nieopublikowaną dotąd anegdotę, cytat, ciekawostkę? Znalazłeś/aś w sieci wartościowy materiał lub stronę? Posiadasz archiwalne zdjęcia bądź pamiątki? Napisz do nas, pomóż w budowie portalu.

Strona: jpilsudski.org

Copyright © 2006-2015 ISSN 1899-8348

Top Desktop version