Józef Piłsudski i II Rzeczpospolita

Switch to desktop

16 Lip

Łososina Górna - pomnik Legionistów J. Piłsudskiego


 pomnik
Łososina Górna - pomnik Legionistów J. Piłsudskiego
Pomnik znajduje się w parku podworskim. W monumencie umieszczono urny z ziemią z Katynia, cmentarza Orląt we Lwowie i Monte Cassino .
Dbałość całego środowiska patriotycznego Łososiny Górnej o kultywowanie tradycji legionowej ma początek w udziale trzech naszych rodaków w legionach Piłsudskiego. Byli nimi: wieloletni kierownik miejscowej szkoły Stanisław Odziomek, twórca i dyrektor pierwszej górskiej szkoły rolniczej Jan Drożdż oraz profesor tejże szkoły, organizator i pionier sadownictwa na ziemi limanowsko-sądeckiej Józef Marek, uczczony zresztą ulicą swojego imienia w Limanowej. Po powrocie ze służby w legionach, w swoją pracę pedagogiczną włączyli kult dla dzieła patriotycznego Józefa Piłsudskiego. Stanisław Odziomek zaprojektował obecny pomnik, który powstał przy współudziale związków strzeleckich. Został poświęcony i odsłonięty w 1934 r. przez ks. dziekana Kazimierza Łazarskiego. Płomienne przemówienie wygłosił Franciszek Bieda, pierwszy profesor UJ, rodem z limanowskich Sowlin. W 2001 r. pod pomnikiem złożono prochy z Katynia, Monte Cassino i z cmentarza Orląt Lwowskich.
Po wojnie w Łososinie Górnej spotkali się trzej legioniści: Stanisław Odziomek, Jan Drożdż i Józef Marek zmieniając walkę legionową we wspaniałą pracę z młodzieżą wg maksymy: "aby czynić zmiany materii należy zacząć od ducha". Wychowują i kształtują w Szkole Powszechnej i Górskiej Szkole Rolniczej młode pokolenie, które wprowadzało racjonalną gospodarkę górską na trudnej ziemi beskidzkiej. W Łososinie Górnej 11 listopada 1934r. został poświęcony i odsłonięty z inicjatywy legionisty Stanisława Odziomka - kierownika szkoły w Łososinie Górnej Pomnik Legionisty.
 
 
 pomnik
 
Napis ; 1914 - 1934 Legionistom Synom Limanowskiej Ziemi .
Co na Zew Wodza Józefa Piłsudskiego.
W Krwawe Poszli Boje I W Bojach Tych Legli.
W 20 Rocznice Wymarszu Legionów Pomnik Ten Wzniesli Towarzysze Broni.
 pomnik
Przed pomnikiem ulokowano dwie armaty i napis: Armata Dywizyjna Sponsorowana Przez Nauczycieli i Uczniów Szkoły Podstawowej Nr 4, Gimnazjum Nr 4 , II Liceum Ogólnokształcące , Centrum Kształcenia Ustawicznego w Limanowej .
 
Zdjęcia i opis nadesłał Daniel Strzałka.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany sobota, 24 marzec 2012 17:43

Napisałeś/aś artykuł? Znasz nieopublikowaną dotąd anegdotę, cytat, ciekawostkę? Znalazłeś/aś w sieci wartościowy materiał lub stronę? Posiadasz archiwalne zdjęcia bądź pamiątki? Napisz do nas, pomóż w budowie portalu.

Media

Copyright © 2006-2015 ISSN 1899-8348

Top Desktop version