Józef Piłsudski i II Rzeczpospolita

Switch to desktop

19 Lip

Gdańsk - Pomnik Józefa Piłsudskiego

 

 Pomnik
Pomnik Józefa Piłsudskiego w Gdańsku

 

Lokalizacja: Pomnik usytuowany jest na placu Józefa Piłsudskiego, w Gdańsku-Wrzeszczu, u zbiegu Alei Grunwaldzkiej i ul. Wojska Polskiego.

Koszty realizacji projektu zamknęły się kwotą 800.000 złotych (wykonanie modelu i odlewu w brązie oraz cokołu – 300.000 zł, wykonanie zagospodarowania otoczenia oraz oświetlenia – 500.000 zł).

Wymiary: Wysokość całkowita (łącznie z cokołem) około 455 cm, wysokość rzeźby odlewanej w brązie około 380 cm, wymiary orientacyjne podstawy rzeźby: 160x280 cm. Orientacyjny ciężar odlewu 1200 kg. 

Pomnik jest autorstwa rzeźbiarza Tomasza Radziewicza.

 Społeczny Komitet budowy tego pomnika zawiązał się jeszcze w latach dziewięćdziesiątych chcąc podkreślić związki Gdańska z Naczelnikiem II Rzeczypospolitej datujące się na rok 1917, kiedy to Józef Piłsudski został przywieziony nad Motławę i osadzony w więzieniu (do dziś istniejący areszt na ul. Kurkowej).

Uroczyste odsłonięcie pomnika nastąpiło 11 listopada 2006 roku. O godzinie 16:00 licznie zebrani obywatele oraz wiele delegacji i pocztów sztandarowych mogli obejrzeć na telebimie fragmenty filmów pokazujących migawki z życia Marszałka. Następnie prezydent miasta Paweł Adamowicz w krótkich słowach przedstawił ideę wzniesienia tego pomnika. Odsłonięcia dokonał ostatni Prezydent Polski na Uchodźstwie Pan Ryszard Kaczorowski z osobami towarzyszącymi. Po tym złożono wiązanki i wieńce. Wśród nich była delegacja Zarządu Głównego Związku Szlachty Polskiej w osobach pani Jadwigi Kopeć i pana Witolda Forkiewicza oraz Członkowie Oddziału Związku w Gdańsku na czele z Zarządem Oddziału. Należy  dodać, że ilość delegacji była imponująca łącznie ze Związkiem Tatarów Polskich i konsulem Białorusi w Gdańsku.

 

 Pomnik
Zdjęcia i informacje pochodzą ze strony Zwiazku Szlachty Polskiej http://www.szlachta.org
 Autor zdjęć: Marcin Michal Wiszowaty

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany sobota, 24 marzec 2012 17:43

Napisałeś/aś artykuł? Znasz nieopublikowaną dotąd anegdotę, cytat, ciekawostkę? Znalazłeś/aś w sieci wartościowy materiał lub stronę? Posiadasz archiwalne zdjęcia bądź pamiątki? Napisz do nas, pomóż w budowie portalu.

Media

Copyright © 2006-2015 ISSN 1899-8348

Top Desktop version