Józef Piłsudski i II Rzeczpospolita

Switch to desktop

04 Paź

Kraków - Kopiec Józefa Piłsudskiego

Kraków
Kopiec Józefa Piłsudskiego i tablica na jego szczycie. 

 

Kopiec Józefa Piłsudskiego

 

(Kopiec Niepodległości, Kopiec Wolności,Sowiniec) – najmłodszy i największy z czterech krakowskich kopców, usypany na najwyższym wzniesieniu Pasma Sowińca znajdującym się w zachodniej części Krakowa na terenie Dzielnica VII Zwierzyniec.

W 1934 r. Związek Legionistów Polskich wysunął pomysł usypania kopca-pomnika walki narodu o niepodległość. W Warszawie powstał Komitet Budowy Kopca na czele którego stanął płk Walery Sławek. Kopiec rozpoczęto sypać 6 sierpnia 1934 r. w XX rocznicę wymarszu z Krakowa I kompanii kadrowej Legionów.

Po śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego postanowiono kopiec nazwać jego imieniem. Sypanie zakończono 9 lipca 1937 r. W kopcu złożono ziemię z wszystkich miejsc bitewnych I wojny światowej, gdzie udział brali Polacy. W 1941 r. generalny gubernator Hans Frank wydał rozkaz zniwelowania kopca, który nigdy nie został wykonany.

Po II wojnie światowej ówczesne władze robiły wszystko, aby kopiec wymazać z pejzażu miasta i ze świadomości krakowian. W 1953 r. przy użyciu czołgu usunięto ze szczytu kopca granitową płytę z wyrytym na niej krzyżem legionowym. Zniszczono wówczas cały stok kopca. Obsadzono również kopiec drzewami, by dokonały one dzieła zniszczenia, oraz wtopiły monument w resztę wzgórza. W 1981 r. ruszyła wielka akcja odnowy kopca. U jego podnóża spoczęła ziemia z pobojowisk II wojny światowej. Kopiec zaczęto nazywać Mogiłą Mogił.

 

Kraków
Fragment tablicy informacyjnej u podnóża kopca. 

 

Nad kopcem czuwa Komitet Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego powstały w czerwcu 1980 r. Pierwszy remont zakończono w 1995 r., ale 2 lata później, na skutek ogromnych zniszczeń spowodowanych powodzią, ze stoków kopca spłynęło 70% ziemi, konstrukcja kopca również uległa naruszeniu i prace trzeba było zaczynać od początku. Po pięciu latach doprowadzono je do szczęśliwego końca i w obecności prezydenta RP odnowiony kopiec przekazano społeczeństwu składając u jego podstawy kolejne 15 urn z ziemią z miejsc znaczonych krwią Polaków.

Dane

  • wysokość: 35 m (383 m n.p.m.)
  • średnica podstawy: 111 m
  • kubatura: 130 tysięcy m³
  • wysokość wzniesienia Sowiniec, na którym stoi: 358 m n.p.m.
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany niedziela, 02 listopad 2014 18:03

Napisałeś/aś artykuł? Znasz nieopublikowaną dotąd anegdotę, cytat, ciekawostkę? Znalazłeś/aś w sieci wartościowy materiał lub stronę? Posiadasz archiwalne zdjęcia bądź pamiątki? Napisz do nas, pomóż w budowie portalu.

Media

Copyright © 2006-2015 ISSN 1899-8348

Top Desktop version