Józef Piłsudski i II Rzeczpospolita

Switch to desktop

26 Lut

Kraków - most Józefa Piłsudskiego

Most im. J.Piłsudskiego w Krakowie
 
Most im. Józefa Piłsudskiego w Krakowie 
 

Most im. Marszałka Józefa Piłsudskiego (tzw. Drugi Most) – most w Krakowie na Wiśle łączący Śródmieście (ul. Krakowska) z Podgórzem (ul. Legionów Piłsudskiego).

Jest to najstarszy w Krakowie kompletny most drogowy nad Wisłą, który stoi do dzisiaj. Choć Most Powstańców Śląskich (zwany dawniej Mostem Krakusa) powstał 20 lat wcześniej, to do dzisiaj z jego pierwotnej konstrukcji pozostały jedynie filary. 

Most im. J.Piłsudskiego w Krakowie

Decyzję o budowie tego stalowego mostu podjęto w sierpniu 1925 r, celem usprawnienia połączenia pomiędzy starym Krakowem i Podgórzem. Prace wg. projektu zespołu inżynierów pod kierunkiem prof. Michała Pszenickiego rozpoczęły się we wrześniu 1926 r. i trwały 7 lat. Konstrukcja stalowa została wykonana w Fabryce Maszyn L. Zieleniewskiego. Budowa dojazdów do mostu wiązała się z koniecznością wyburzenia podgórskiej hali targowej, jak i kilku kamienic przy ulicy Krakowskiej. Odkąd most został otwarty 19 stycznia 1933 r, za korzystanie z niego pobierano opłaty celem zrekompensowania kosztów budowy.

Most (podobnie jak inne mosty Krakowa) został wysadzony przez wycofujące się wojska niemieckie w styczniu 1945 r, w wyniku czego jego południowe przęsło (po stronie Podgórza) znalazło się w wodzie. Został on tymczasowo zastąpiony drewnianą kładką, a jego ponowne otwarcie po odbudowie miało miejsce w październiku 1948 r. Nadano mu wówczas nazwę Most Tadeusza Kościuszki, którą nosił do 1990 r.

Most jest jednym z obiektów na trasie Krakowskiego Szlaku Techniki utworzonego 6 kwietnia 2006 r.

Most im. J.Piłsudskiego w Krakowie
 
Most ma 147,5 metra długości i 18,50 metra szerokości. Waży około 1200 ton. Podparty jest na 2 filarach. Ma konstrukcję stalową kratownicową, nitowaną. Przęsło środkowe ma schemat statyczny łuku dwu-przegubowego[1]. Na moście w każdym kierunku prowadzi po jednym pasie ruchu samochodowego. Pasy te są rozdzielone torowiskiem tramwajowym, a po bokach znajdują się chodniki dla pieszych.
 
Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Ostatnio zmieniany niedziela, 02 listopad 2014 17:58

Napisałeś/aś artykuł? Znasz nieopublikowaną dotąd anegdotę, cytat, ciekawostkę? Znalazłeś/aś w sieci wartościowy materiał lub stronę? Posiadasz archiwalne zdjęcia bądź pamiątki? Napisz do nas, pomóż w budowie portalu.

Media

Copyright © 2006-2015 ISSN 1899-8348

Top Desktop version