Józef Piłsudski i II Rzeczpospolita

Switch to desktop

10 Mar

Chyszówki, Przełęcz Śmigłego-Rydza

Przełęcz Rydza-Śmigłego
 
Chyszówki, Przełęcz Śmigłego-Rydza 
 
Przełęcz w Beskidzie Wyspowym między Łopieniem a Mogielicą w miejscowości Chyszówki . Na przełęczy znajduje się krzyż postawiony w 1928r. oraz kamienny obelisk z 1938 r. postawione na pamiątkę walk Legionów Polskich w 1914 r., dowodzonych przez Edwarda Rydza-Śmigłego.

 

Przełęcz Rydza-Śmigłego

 

Napis na krzyżu 1918 - 1928 TU W CHYSZÓWKACH W LISTOPADZIE 1914 R. WALSZYLI LEGIONIŚCI POLSCY
POD WODZĄ JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO I WZIĘLI DO NIEWOLI ODDZIAŁ KAWALERJI ROSYJSKIEJ - W 10 ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI POSTAWIŁO TEN KRZYŻ STOW. MŁODZ. POLSK. Z DOBREJ II XI 1928 R.
NA ZNAK HOŁDU DLA BOHATERÓW KTÓRZY ODDAJĄC KREW I ŻYCIE ZA OJCZYZNĘ UTRWALILI W NARODZIE WIARĘ W ZWYCIĘSTWO
   
Przełęcz Rydza-Śmigłego
 
 
Na przełomie jesieni i zimy roku 1914, gdy przygotowywano skierowane przeciw Rosjanom uderzenie na Limanową i Nowy Sącz, Legiony miały za zadanie oczyścić przedpole z wroga w rejonie Dobrej i Jurkowa. Część oddziałów pod wodzą właśnie Rydza stanęła na noc w Jurkowie. Wtedy doszła do niego wieść, że w miejscowości Chyszówki, położonej na przełęczy, zatrzymał się na noc oddział rosyjskiej kawalerii. Rydz-Śmigły miał dużo mniejsze siły, ale postanowił zaskoczyć nieprzyjaciela wyprzedzającym atakiem. W nocy jego oddziały podeszły pod kwaterę Rosjan, jednak zauważył ich strażnik. Co dziwne, nie wszczął jednak alarmu, a chwilę później było za późno. Wszyscy Rosjanie zostali bez walki wzięci do niewoli. Podczas późniejszej rozmowy z ujętym oficerem, Rydz-Śmigły dowiedział się, że strażnik nie wszczął alarmu, bo legionistów wziął za swoich. Znaczna część żołnierzy z oddziału Rydza była ochotnikami z Kongresówki, którzy dołączyli do legionów kilka tygodni wcześniej na Kielecczyźnie. W związku z tym, gdy zobaczyli strażnika, zaczęli kląć po rosyjsku. Strażnik wziął ich więc za swoich maruderów. W ten sposób oddział Rydza nie dość, że został uratowany, to jeszcze wziął sporo jeńców, nie ponosząc przy tym żadnych strat. Na cześć tego zwycięstwa, w okresie międzywojennym przełęcz nazwano imieniem Edwarda Rydza-Śmigłego.

 

Przełęcz Rydza-Śmigłego

 

 

Przełęcz Rydza-Śmigłego
 
Przełęcz Rydza-Śmigłego
 
Zdjęcia i opis: Daniel Strzałka 

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany sobota, 24 marzec 2012 17:43

Napisałeś/aś artykuł? Znasz nieopublikowaną dotąd anegdotę, cytat, ciekawostkę? Znalazłeś/aś w sieci wartościowy materiał lub stronę? Posiadasz archiwalne zdjęcia bądź pamiątki? Napisz do nas, pomóż w budowie portalu.

Media

Copyright © 2006-2015 ISSN 1899-8348

Top Desktop version