Józef Piłsudski i II Rzeczpospolita

Switch to desktop

17 Mar

Chochołów - Sucha Hora - głaz pamiątkowy

Chocholow - Sucha Hora 2

Głaz upamiętniający powrót Marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza do Ojczyzny .
 
Napis : W tym miejscu w nocy z 26 na 27 . X . 1941 r. Marszałek Edward Śmigły-Rydz przekroczył granicę wracając do ojczyzny by kontynuować walkę z najeźdzcą .
Instytut Piłsudskiego w Londynie 1993
 
Chocholow - Sucha Hora 1

"Przerzut marszałka do Polski organizowali płk Jan Zientarski i Julian Piasecki, związani z OPW.
Stanisław Frączysty Kurier z Chochołowa już wcześniej przeprowadzał kilkunastu ludzi z tego ugrupowania.  Granicę przeszli znanym chodnikiem, kierując się do domu Franciszka Fronczystego. Dalej miał ich wieźć zawodowy kierowca z Nowego Targu. W domu brata Stanisław dowiedział się jednak, że w rodzinnej chałupie czeka na niego gestapo.   Trzeba było natychmiast opuścić Chochołów. Przedostali się na drugą stronę wsi i furmanką - na stację w Szaflarach. Tam wsiedli do pociągu Zakopane - Kraków.  Krakowską kwaterą, do której kurier prowadził wcześniej kilkunastu ludzi, była kamienica historyka Wacława Lipińskiego, zaprzyjaźnionego z Józefem Piłsudskim. Współwłaścicielem tej kamienicy był ks. płk Zapała, który kilkanaście dni wcześniej pod opieką chochołowianina wracał do kraju.   Tam spędzili trzy dni, zanim dostali się do Warszawy i kurier doprowadził swojego podopiecznego "gdzie trzeba". Ale w Chochołowie był już spalony".
 
Źródło cytatu: http://www.z-ne.pl 
 
Zdjęcia nadesłał Daniel Strzałka 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany sobota, 24 marzec 2012 17:43

Napisałeś/aś artykuł? Znasz nieopublikowaną dotąd anegdotę, cytat, ciekawostkę? Znalazłeś/aś w sieci wartościowy materiał lub stronę? Posiadasz archiwalne zdjęcia bądź pamiątki? Napisz do nas, pomóż w budowie portalu.

Media

Copyright © 2006-2015 ISSN 1899-8348

Top Desktop version