Józef Piłsudski i II Rzeczpospolita

Switch to desktop

25 Lip

Gdynia - Domek Abrahama

 
Domek Abrahama

Spacerując poprzez Gdynię warto na chwilę zatrzymać się w pewnym osobliwym (choć znajdującym się w centrum miasta) miejscu. Z pomiędzy gąszcza pięknych międzywojenny kamienic wyłania się zupełnie nie pasujący do otoczenia budyneczek…

Domkiem Abrahama zwykło się nazywać pewien kaszubski domek znajdujący się w centrum Gdyni. Został zbudowany w roku 1902. Nazwę swą budynek zawdzięcza Antoniemu Abrahamowi. Ów wybitny polski patriota i jednocześnie wielki działacz kaszubski mieszkał w tym miejscu w latach 1920-1923.

Na przestrzeni swoich dziejów domek służył wielu celom. W okresie międzywojennym znajdowały się tutaj: sklep z artykułami gospodarstwa domowego, sklep żelazny, oraz zakład szewski. Od roku 1983 znajduje się tam muzeum.

Ciekawostką jest to, że domek nie leży równolegle do ulicy Starowiejskiej przy której się znajduje. Zdawałoby się, że domek został zbudowany ukośnie względem drogi. Jest to pewne złudzenie, gdyż w chwili budowy układ ulic wsi Gdynia wyglądał dużo inaczej niż w dzisiejszym mieści.

Przed domkiem stoi również to samo co w chwili jego powstania drzewo.

Źródło: http://www.sni.edu.pl/proj/adam/abraham/anteks_pl.htm

 
 
 
Nadesłał: Paweł Kusiak
 
 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany sobota, 24 marzec 2012 17:43

Napisałeś/aś artykuł? Znasz nieopublikowaną dotąd anegdotę, cytat, ciekawostkę? Znalazłeś/aś w sieci wartościowy materiał lub stronę? Posiadasz archiwalne zdjęcia bądź pamiątki? Napisz do nas, pomóż w budowie portalu.

Media

Copyright © 2006-2015 ISSN 1899-8348

Top Desktop version