Józef Piłsudski i II Rzeczpospolita

Switch to desktop

19 Wrz

Gdynia - tablica pamięci Józefa Piłsudskiego

 

Gdynia tablica Marszalka Pilsudskiego
 

 

Tablica poświęcona pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gdyni

Tablica została wmurowana w 1990 roku  we frontową ścianę budynku gdyńskiego Urzędu Miasta (czyli od strony Alei Marszałka Józefa Piłsudskiego). Odlew tablicy został wykonany w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni. Wzorowano się na oryginalnej tablicy, przed wojną znajdującej się w Wilnie i wmurowanej w gmach tamtejszego Uniwersytetu. W okresie przedwojennym można było również napotkać medal będący miniaturą wspomnianej tablicy. Widnieje na niej napis autorstwa Wacława Sieroszewskiego:
„Wskrzesiciel państwa polskiego, twórca i wódz armii polskiej Marszałek Józef Piłsudski. Urodzony w ziemi wileńskiej, zesłany na Sybir w 19-tym roku życia. Po powrocie wstąpił do PPS. W 1905 roku zorganizował walkę zbrojną z caratem. Potem stworzył związek strzelecki – z nim wyruszył z Krakowa 6/VIII 1914 roku na oswobodzenie zaboru rosyjskiego – po opuszczeniu przez moskali rubieży Rzeczypospolitej, skierował wszystkie siły przeciw Niemcom i Austryjakom – 20/VII 1917 roku wywieziony do Magdeburga. Wrócił w listopadzie 1918 roku i 11-tego tego miesiąca objął władzę nad wskrzeszonym państwem – stworzył rząd, zwołał sejm ustawodawczy, orężem wykreślił granice Polski – W 1920 roku odparł najazd bolszewicki – od 1926 dążył całą potęgą swej woli do naprawy konstytucji. Jego geniusz pozwolił narodowi polskiemu dokonać w krótkim czasie olbrzymiego dzieła. Stawiane Jemu pomniki są jednocześnie pomnikami miłości Ojczyzny!”

Źródło: Encyklopedia Gdyni, Oficyna Verdi Causa, Gdynia 2006, s. 836-837

  Gdynia tablica Marszalka Pilsudskiego

  Gdynia tablica Marszalka Pilsudskiego

 

Gdynia tablica Marszalka Pilsudskiego
 
Nadesłał: Paweł Kusiak
 

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany sobota, 24 marzec 2012 17:43

Napisałeś/aś artykuł? Znasz nieopublikowaną dotąd anegdotę, cytat, ciekawostkę? Znalazłeś/aś w sieci wartościowy materiał lub stronę? Posiadasz archiwalne zdjęcia bądź pamiątki? Napisz do nas, pomóż w budowie portalu.

Media

Copyright © 2006-2015 ISSN 1899-8348

Top Desktop version