Józef Piłsudski i II Rzeczpospolita

Switch to desktop

28 Gru

Kraków - Pomnik Józefa Piłsudskiego

Kraków Pomnik Józefa Piłsudskiego  

Pomnik Józefa Piłsudskiego w Krakowie został odsłonięty 10 listopada 2008 roku, czyli w przeddzień 90 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Stanął na skwerze u zbiegu ulic Piłsudskiego, Wenecja i Garncarskiej. W uroczystym odsłonięciu uczestniczyli m.in. Minister Obrony Narodowej Bogdan Klich, Metropolita Krakowski kardynał Stanisław Dziwisz, oraz Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. 

Krakowski pomnik Józefa Piłsudskiego jest zrealizowaniem idei, która narodziła się już 86 lat temu. Za inicjatywą budowy pomnika stoi Krakowskie Bractwo Kurkowe. Jego autorem jest Czesław Dźwigaj.

Pomnik składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to stojąca na cokole figura Józefa Piłsudskiego. U jej stóp znajduje się orzeł, symbolizujący wolność odzyskaną przez Polskę po latach zaborów. Za figurą stoi maszt opleciony wieńcem laurowym z różami i z kopią główki laski marszałkowskiej z II Rzeczpospolitej. Druga część to rzeźba czwórki legionistów, pod którą znajdują się wyryte słowa z pieśni Pierwsza Brygadya:

Legiony to – żołnierska buta,

Legiony to – ofiarny stos,

Legiony to – rycerska nuta,

Legiony to straceńców los!

 

Kraków Pomnik Józefa Piłsudskiego  
Kraków Pomnik Józefa Piłsudskiego  
Źródła:
Wiadomości WP  

Gazeta Krakowska

Zdjęcia: Madu

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany sobota, 24 marzec 2012 17:43

Media

Copyright © 2006-2015 ISSN 1899-8348

Top Desktop version