Józef Piłsudski i II Rzeczpospolita

Switch to desktop

18 Kwi

Rumuński 16 pułk piechoty Marszałka Józefa Piłsudskiego

Żołnierze 16 pp w kondukcie żałobnym Marszałka Piłsudskiego w Krakowie.W październiku 1931 roku, podczas trzeciej wizyty w Rumunii, Marszałek Piłsudski otrzymał honorowe szefostwo rumuńskiego pułku piechoty. 16 Dorobantzes Regiment “Baia” stacjonujący w mołdawskim Falticeni otrzymał także imię Józefa Piłsudskiego, a na pagonach oficerów i żołnierzy pułku pojawiły się inicjały Marszałka - "JP".
Podczas czwartej i ostatniej wizyty w Rumunii Piłsudski odwiedził w Falticeni 16 pp. Przybył tam 20 kwiet­nia 1932 r. i został przyjęty z pełnymi honorami wojskowymi. Delegacja miasta, pięknie udekorowanego, wręczyła mu chleb i sól. Po przeglądzie pułku w defiladzie, podczas której grano Pierwszą Brygadę, wręczono Piłsud­skiemu mundury pułku. Marszałek kazał wezwać najmłodszych oficerów. Było ich jedenastu w stopniu podporucznika, z którymi rozmawiał na temat wyszkolenia żołnierza. W 1935 r. delegacja pułku, uczestniczyła w uroczystościach pogrzebowych Marszałka Piłsudskiego.

Źródło: Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Bukareszcie.

Fot.: NAC. Pododdział 16 pułku w kondukcie pogrzebowym Marszałka Piłsudskiego w Krakowie.

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 30 kwiecień 2012 13:49

Napisałeś/aś artykuł? Znasz nieopublikowaną dotąd anegdotę, cytat, ciekawostkę? Znalazłeś/aś w sieci wartościowy materiał lub stronę? Posiadasz archiwalne zdjęcia bądź pamiątki? Napisz do nas, pomóż w budowie portalu.

Media

Copyright © 2006-2015 ISSN 1899-8348

Top Desktop version