Józef Piłsudski i II Rzeczpospolita

Switch to desktop

metropolisMetropolis. Monumentalna produkcja Fritza Langa z 1927 roku okazała się finansową klapą, omal nie doprowadzając do ruiny niemieckie studio UFA. Obraz wybiegający w przyszłość nie tylko konwencją science fiction, lecz także rozmachem, efektami specjalnymi i społeczną wymową pozostał niedoceniony i niezrozumiały przez współczesnych. W dobie szalonych lat dwudziestych film jawił się jedynie jako ponure proroctwo, którego ucieleśnienia w postaci hitlerowskiego totalitaryzmu jeszcze nic nie zapowiadało. Dziś, ponad 80  lat po premierze, obraz ten jest uznawany za jedno z największych dokonań w dziedzinie światowej kinematografii.

Przenieśmy się zatem na 153 minuty w świat niemieckiego ekspresjonizmu, w "świat widziany oczyma wariata" - jak głosiło sztandarowe hasło tego nurtu.
 
You need to a flashplayer enabled browser to view this YouTube video
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany czwartek, 17 maj 2012 07:30

Napisałeś/aś artykuł? Znasz nieopublikowaną dotąd anegdotę, cytat, ciekawostkę? Znalazłeś/aś w sieci wartościowy materiał lub stronę? Posiadasz archiwalne zdjęcia bądź pamiątki? Napisz do nas, pomóż w budowie portalu.

Media

Więcej w tej kategorii: « Szczutek Merian C. Cooper »

Copyright © 2006-2015 ISSN 1899-8348

Top Desktop version