Józef Piłsudski i II Rzeczpospolita

Switch to desktop

10 Sty

Lewicka Eugenia

Lewicka27 czerwca 1931 r. dr Lewicka została znaleziona nieprzytoma w Instytucie. W szpitalu, stwierdzono zatrucie środkami chemicznymi nieznanego pochodzenia. Mimo intensywnej kuracji Eugenia zmarła dwa dni później. Do dziś sprawa pozostała niewyjaśniona, samobójstwo, wypadek, czy może ingerencja zewnętrzna?

Z dr Eugenią Lewicką Piłsudski poznał się wiosną 1924 r. podczas pobytu na kuracji w Druskiennikach. Młodsza od Marszałka o 30 lat, lekarka, specjalizująca się w fizjoterapii, entuzjastka sportu i leczenia niekonwencjonalnymi metodami, była także kobietą wielkiej urody, o delikatnych rysach twarzy i okalających ją ciemnych włosach. Urodziła się w polskiej szlacheckiej rodzinie na Ukrainie w roku 1896. Polityka nigdy jej nie interesowała, prawdziwą jej pasją była nauka. W 1915 r. podjęła studia w Żeńskim Instytucie Medycznym w Kijowie, który był renomowaną szkołą. Szybko zyskała miano zdolnej i pracowitej studentki. Po ukończeniu Instytutu została asystentką znanego naukowca, prof. F. Janowskiego. Po pewnym czasie opuściła Kijów i rozpoczęła studia w Warszawie. Także tu była wybijającą się studentką i w 1925 r. uzyskała dyplom doktora medycyny. Już rok wcześniej podjęła sezonową pracę jako lekarz uzdrowiskowy w Druskiennikach 1.

 

Latem 1925 roku Pisudski przebywa w Druskiennikach juz sam. Od tego momentu doktor Lewicka, zaczyna odgrywać dużą rolę w życiu Marszałka. Jej towarzystwo tak było miłe Piłsudskiemu, że nawet w roku przewrotu majowego nie zrezygnował z wypoczynku w Druskiennikach. Często widywano ich razem, rozmawiających i spacerujących nad Niemnem. Zapewne z tych rozmów zrodził się pomysł powołania Urzędu Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Sportowego. Nastąpiło to w styczniu 1927 roku. W miesiąc później powołano Państwową Radę Naukową Wychowania Fizycznego, której stała się członkiem. Sam Piłsudski objął przewodnictwo i czynny udział w pracach rady, co było w jego przypadku niezwykłe.

Gdy w grudniu 1930 roku Piłsudski wyjezdża na Maderę, towarzyszą mu tylko dwie osoby: płk dr Wojczyński i dr Lewicka. Z nieznanych powodów Eugenia wraca wcześniej do kraju. Po jej przyjeździe, miała ją odwiedzić Aleksandra Piłsudska, żona Marszałka, niestety nic nie wiadomo o jej przebiegu. Pozostają tylko spekulacje, wg. których mogło dojść do konfrontacji obu pań, ze względu na krążące po Warszawie plotki.

EugenialewickaiPisudski

Marszałek Piłsudski w towarzystwie E.Lewickiej na Maderze

 

27 czerwca 1931 r. dr Lewicka została znaleziona nieprzytomna w Instytucie. W szpitalu, stwierdzono zatrucie środkami chemicznymi nieznanego pochodzenia. Mimo intensywnej kuracji Eugenia zmarła dwa dni później. Do dziś sprawa pozostała niewyjaśniona, samobójstwo, wypadek, czy może ingerencja zewnętrzna?

 

Msza żałobna odbyła się w kościele na Powązkach. Piłsudski przybył na nią incognito, w towarzystwie Wieniawy-Długoszowskiego i Składkowskiego. Zasiadł w tylnym rzędzie, by po krótkiej chwili opuścić nabożeństwo.

 

Źródła i przypisy:

 

1. za: Staszewska A., Życie prywatne Józefa Pisudskiego, Toruń 2001.

 

Malinowski L., Miłości Marszałka Piłsudskiego, Warszawa 1997.

 

Lepecki M., Pamiętnik adiutanta Marszałka Piłsudskiego, Warszawa 1987.

Ostatnio zmieniany czwartek, 17 maj 2012 06:49
Redakcja

Napisałeś/aś artykuł? Znasz nieopublikowaną dotąd anegdotę, cytat, ciekawostkę? Znalazłeś/aś w sieci wartościowy materiał lub stronę? Posiadasz archiwalne zdjęcia bądź pamiątki? Napisz do nas, pomóż w budowie portalu.

Strona: jpilsudski.org

Copyright © 2006-2015 ISSN 1899-8348

Top Desktop version