Józef Piłsudski i II Rzeczpospolita

Switch to desktop

Sprawozdania, reportaże

lopatkaRekordowe upały towarzyszyły dziś uczestnikom Marszu na szlaku z Książa Wielkiego, przez Wodzisław do Jędrzejowa. Późniejsza pobudka i weryfikacja stanu osobowego Marszu poprzedziły dzisiejszy wymarsz na trasę. Pierwszy odcinek prowadził do Wodzisławia, a właściwie do położonych po sąsiedzku Świątnik. To właśnie przy krzyżu w tej miejscowości odsłonięta została pamiątkowa tablica, która przypomina o wydarzeniu, jakie miało miejsce w sierpniu 1914 r., gdy do patrolu „Beliny” dołączyła grupa skautów warszawskich wraz z uczniem szkoły górniczej w Dąbrowie oraz syn dzierżawców Świątnik Czesław Bankiewicz ps. Skaut”. Po krótkiej uroczystości kolumna marszowiczów przeszła na wodzisławski Rynek, gdzie oficjalne przemówienia wygłosiła wójt gminy Wodzisław, posłowie na Sejm RP oraz odczytany został list od wiceminister obrony narodowej Beaty Oczkowicz. Następnie delegacje złożyły kwiaty przed tablicą upamiętniającą pobyt „Kadrówki” w Wodzisławiu. Komenda Marszu wraz z przedstawicielami władz samorządowych udała się na miejscowy cmentarz, gdzie pochowany jest Czesław Skaut-Bankiewicz, poległy w 1915 r.

Do niespodziewanego zdarzenia doszło w Świątnikach. W trakcie rozmowy z jedną z maszerujących drużyną pan Jan z Gliwic zadeklarował chęć przekazania Komendzie Marszu pamiątkowej łopatki z sypania Kopca Józefa Piłsudskiego na Sowińcu z 1935 r. Tę cenną pamiątkę otrzymał Komendant „Kadrówki” kpt. POW Piotr Augustynowicz. W dniu jutrzejszym przedstawiciel Marszu będzie starał skontaktować się z ofiarodawcą, celem ustalenia większej ilości szczegółów dotyczących przekazanego daru.

Po Słomnikach, Wodzisław był drugim miastem, w którym rozegrane zostały zawody strzeleckie. Najlepszym strzelcem okazał się w jeden z reprezentantów Marszu pan Jerzy Bożyk. Dla wszystkich uczestników Marszu przygotowany został obiad na miejscowym stadionie klubu „Partyzant”. Po obiedzie drużyny ruszyły ponownie na trasę, która w dniu dzisiejszym zakończyła się w Jędrzejowie. Wieczorem, dzięki uprzejmości lokalnych władz osoby biorące w tegorocznym Marszu mogły skorzystać z miejskiego basenu.

W klasyfikacji drużyn marszowych prowadzi drużyna biegowa z plutonu IV.

Wczoraj ukazał się pierwszy numer biuletynu informacyjnego Marszu pod nazwą „6 Sierpnia”. Zawiera on informacje historyczne dotyczace wydarzeń sprzed stu jeden laty, ciekawostki marszowe, klasyfikację drużyn uczestniczących w zawodach. tytuł nawiązuje do gazetki wydawanej w trakcie Marszu w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych.

tablica

Czytaj więcej...

Copyright © 2006-2015 ISSN 1899-8348

Top Desktop version