Józef Piłsudski i II Rzeczpospolita

Switch to desktop

06 Sie

Kadrówka już na trasie

Obraz 018   Nieco później niż dla Pierwszej Kompanii Kadrowej ogłoszono pobudkę dla uczestników XLVII (32) Marszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej. O 4.00 rozpoczął się najdłuższy dzień dla „kadrówkowiczów”. Śpiących w schronisku na Oleandrach, zbudził głos komendanta placu Zbigniewa Kubieńskiego.

   O 7.00 rozpoczął się apel, w czasie którego odczytane został historyczne słowa Józefa Piłsudskiego skierowane w dniu 3 sierpnia 1914 r. do strzelców i drużyniaków. Po raz pierwszy uczynił to prezes Małopolskiego Oddziału Związku Piłsudczyków Edward Jankowski, który zastąpił zmarłego w tej roli przed kilkoma miesiącami Romana Hnatowicza.
Oprócz Komendanta marszu Jana Józefa Kasprzyka głos zabrali pani Karolina Kaczorowska (zona ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego), przedstawiciel Ministra Obrony Narodowej oraz prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.
Po apelu uczestnicy Marszu, poprzedzani przez orkiestrę garnizonową z Lublina oraz kompanię honorową z 2. Korpusu Zmechanizowanego, przeszli na Kleparz skąd przewiezieni zostali do Michałowic.

   Tam o 9.45 odbyła się krótka uroczystość przy obelisku upamiętniającym obalenie zaborczych słupów granicznych. Następnie uczestnicy przewiezieni zostali do dworku w Michałowicach, skąd około godziny 11.30 wyruszyli na trasę.

   Meta pierwszego etapu mieściła się w Słomnikach. Na uczestników oczekiwały wadze lokalne z burmistrzem oraz lokalna społeczność. Czas oczekiwania skracało śpiewanie pieśni patriotycznych przez dzieci z ternu gminy. Paweł Knafel – burmistrz Słomnik przywitał przybyłych i zaprosił m.in.  do wzięcia udziału w zawodach strzeleckich. Jak się okazało własna strzelnica sprzyjała miejscowym uczestnikom i członkowie Marszu startujący w zawodach musieli uznać wyższość gospodarzy.

   Marsz zakwaterowany został na terenie stadionu miejskiego, co nie stanowi szczególnego wyzwania wobec wysokiej temperatury, jaka panowała podczas dzisiejszego dnia.

   W czasie apelu wieczornego ogłoszono, że najmłodszą uczestniczką Marszu jest Natalka Pasionka, która 8 sierpnia skończy dziesięć lat.

   Kolejny dzień rozpocznie się pobudką o godz. 5.30, a półtorej godziny później rozpocznie się kolejny etap marszu. Do Miechowa „Kadrówka” przybędzie około godz. 14, by po uroczystościach i poczęstunku wyruszyć na nocleg do Książa Wielkiego. Planowane przybycie ma mieć miejsce o około godziny dziewiętnastej.

Copyright © 2006-2015 ISSN 1899-8348

Top Desktop version