Józef Piłsudski i II Rzeczpospolita

Switch to desktop

11 Sie

Tuż przed Kielcami

Obraz 053   Po czwartkowych uroczystościach w Jędrzejowie uczestnicy wyruszyli na etap wiodący do Chojen nad Nidą. Tempo marszu niewątpliwie wzmagała myśl o nadchodzącym dniu wypoczynku. Tradycyjnie już po dotarciu nad Nidę uczestnicy Marszu przez jeden dzień wypoczywają, co nie znaczy, że nic ciekawego w tym czasie się nie działo.

   Przeprowadzony został konkurs historyczny poświęcony Józefowi Piłsudskiemu i Legionom. Do konkursu stanęło 11 osób, a w finale znalazło się pięć z nich. Bezkonkurencyjny (nie pierwszy już raz) okazał się Piotr Augustynowicz - dowódca plutonu III. Drugie miejsce zajął pan Janusz Głombiński z I plutonu, a trzecie Michał Widun z plutonu IV.

   Kolejnym stałym punktem programu było zebranie posiadaczy odznaki „Uczestnikowi Marszu Szlakiem Kadrówki”. Są oni uprawnieni do wyboru komendanta przyszłorocznego Marszu. Nie było zaskoczeniem, gdy okazało się, że po raz piętnasty na komendanta „Kadrówki” wybrany został Jan Józef Kasprzyk.

   Od Chojen towarzyszy Marszowi redaktor miesięcznika kulturalnego „Teraz”, który przygotowuje reportaż poświęcony „Kadrówce”

   Zakończone zostały zawody marszowe. Spośród drużyn biorących w nich udział wyłoniono najszybszych, a pierwsza trójka składa się z następujących drużyn:

I miejsce – drużyna nr 6 z plutonu IV

II miejsce – drużyna nr 1 z plutonu II

III miejsce – drużyna nr 5 z plutonu IV.

   Kolejny dzień związany był z pokonaniem trasy z Chojen do Bolechowic. Komenda Marszu udała się w tym czasie do Szewc, gdzie złozone zostały kwiaty przy „krzyżu Kadrówki” oraz pod pomnikiem upamiętniającym starcie we wrześniu 1944 r. oddziałów AK z niemieckim okupantem .

Krzysztof Lipiec

Uroczystości w Chęcinach

   W Chęcinach tradycyjnie już zwiedzono zamek, a na Rynku przemówił do zebranych burmistrz Robert Jaworski. Obecni byli także poseł na Sejm RP Krzysztof Lipiec oraz senator Krzysztof Słoń.

   Uczestników Marszu odwiedzili w Bolechowicach przedstawiciele posła na Sejm Konstantego Miodowicza, którzy wręczyli im 400 szt. reprodukcji archiwalnych widokówek.

Na wieczornym apelu ogłoszone zostały wyniki konkursu historycznego oraz zawodów marszowych. Interesującą informację przekazano także odnośnie szkoły, w które od kilku lat nocują "jadrówkowicze". Od przyszłego roku nosić ona będzie imię Pierwszej Kompanii Kadrowej.

 

                                                             Dariusz Nowiński

Zdjęcia: autor, www.krzystof-lipiec.pl

Copyright © 2006-2015 ISSN 1899-8348

Top Desktop version