Józef Piłsudski i II Rzeczpospolita

Switch to desktop

02 Sie

PRZYGODA Z OJCZYZNĄ NA SZLAKU „KADRÓWKI”

zwiazek pilsudczykowXLVIII (33. po wojnie) MARSZ SZLAKIEM I KOMPANII KADROWEJ

4-12 sierpnia 2013 roku, Kraków - Kielce

 

6 sierpnia br. w 99. rocznicę Pierwszego Polskiego Sierpnia 1914 roku wyruszy z krakowskich Oleandrów XLVIII (33. po wojnie) Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Jest to jedyne przedsięwzięcie w Polsce, które ma swój początek w II Rzeczypospolitej i wskrzeszone w 1981 r. przez środowiska „Solidarności”, kontynuowane jest do chwili obecnej.

 

Idea Marszu szlakiem strzelców Józefa Piłsudskiego, którzy w 1914 roku jako pierwsza formacja wojska polskiego od Powstania Styczniowego wyruszyli z celem wywołania w zaborze rosyjskim powstania zbrojnego, zrodziła się z inicjatywy legionistów Piłsudskiego w 1924 roku. W okresie międzywojennym Marsz był największym tego typu przedsięwzięciem w Polsce i miał charakter zawodów sportowo-obronnych. Ostatni Marsz w II RP odbył się w sierpniu 1939 roku i jego rozpoczęcie, z udziałem marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza i ponad stutysięcznej rzeszy rodaków, było ostatnią wielką manifestacją patriotyczną przed wybuchem wojny.

 

Do idei Marszu powróciły środowiska niepodległościowe w 1981 roku. Do 1989 roku Marsz miał formę demonstracji patriotycznej i antykomunistycznej, a jego uczestnicy wielokrotnie poddawani byli szykanom ze strony SB (np. w 1984 r. wszyscy uczestnicy zostali aresztowani przez SB pod Jędrzejowem). Szczęśliwie po 1989 r. Marsz organizowany przez Związek Piłsudczyków powrócił do formuły przedwojennej. Na jego trasie uczestnicy biorą udział w zawodach marszowych, strzeleckich, konkursach historycznych, grach terenowych.

 

Tegoroczny Marsz gromadzi ponad 400 uczestników: młodzież ze Związku Strzeleckiego „Strzelec”, harcerzy, uczniów szkół noszących imię Józefa Piłsudskiego, żołnierzy z jednostek Wojska Polskiego dziedziczących tradycje legionowe, a także kawalerzystów ze stowarzyszeń kultywujących tradycje ułańskie II RP. W czasie Marszu uczestnicy biorą udział w zajęciach edukacyjnych i sportowych. Honorowy Patronat nad Marszem objęła Pani Karolina Kaczorowska, Małżonka ostatniego Prezydenta II Rzeczypospolitej śp. Ryszarda Kaczorowskiego, który sprawował Honorowy Patronat nad Kadrówką aż do swej tragicznej śmierci w Katastrofie Smoleńskiej. Pani Karolina Kaczorowska będzie uczestniczyć w uroczystościach rozpoczynających Marsz w Krakowie i kończących w Kielcach. Marsz organizuje Związek Piłsudczyków, a jego Komendantem jest po raz piętnasty Prezes Związku Jan Józef Kasprzyk.

 

Tegoroczny Marsz upamiętni m.in. 100. rocznicę pierwszego strzeleckiego kursu oficerskiego zorganizowanego przez Józefa Piłsudskiego w Stróży na Podhalu, z którego wywodziła się przyszła kadra oficerska Legionów i Wojska Polskiego. Marsz tegoroczny to także „próba generalna” przed przypadającymi w przyszłym roku obchodami 100. Rocznicy Czynu Niepodległościowego. W 2014 r. planowane są m.in. wystawy, konferencje naukowe, koncerty, odsłonięcie pomnika konnego Józefa Piłsudskiego w Kielcach, a także przygotowywana wspólnie z Urzędem Miasta Krakowa rewia kawalerii na Błoniach krakowskich, rekonstrukcja historyczna wymarszu „Kadrówki”, a także „Spotkanie pokoleń”, w którym wezmą udział rodziny legionistów. Potomków legionistów prosimy o kontakt ze Związkiem Piłsudczyków.

 

Uroczystości marszowe, organizowane we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa, rozpoczną się 5 sierpnia:

Przemarsz z Oleandrów na Wawel (godz. 16.30), Msza św. na Wawelu w intencji Józefa Piłsudskiego i jego żołnierzy i uroczysty apel przy grobie Marszałka i Pary Prezydenckiej (godz. 17.30), 49. Lekcja Śpiewania na Małym Rynku w wykonaniu artystów krakowskich z Lochu Camelot (godz. 19.00) oraz apel przy pomniku Józefa Piłsudskiego (ul. Piłsudskiego godz. 21.30).

 

Marsz rozpocznie się 6 sierpnia o godz. 7.00 uroczystym apelem na Oleandrach przed Domem Legionisty. Marsz zakończy się 12 sierpnia ok. godz. 13.30 w Kielcach pod pomnikiem Czwórki Legionowej i Pałacem Biskupów.

Szczegółowy program Marszu i imprez towarzyszących podajemy w załączeniu.

 

KONTAKT dla mediów: Jan Józef Kasprzyk (Komendant Marszu) tel. 603 849 884; 666 073 118

Więcej na www.kadrowka.pl

PROGRAM MARSZU SZLAKIEM KADRÓWKI

4 sierpnia

KRAKÓW – godz. 15.00 – pokaz filmu „Cichociemni” oraz spotkanie z Wacławem Szaconiem - Żołnierzem Wyklętym, uczestnikiem dzieła ratowania Krypty Józefa Piłsudskiego na Wawelu w okresie PRL (Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila”, ul. Wita Stwosza 12)

 

5 sierpnia

KRAKÓW – godz. 12.00 - otwarcie węgierskiej wystawy „W naszej pamięci/Emlékeinbem” poświęconej Andrzejowi Przewoźnikowi (Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Rynek Główny 35)

godz. 16.30 – przemarsz z Oleandrów na Wawel z udziałem orkiestry i kompanii honorowej Wojska Polskiego

godz. 17.30 – Msza Święta w intencji Ojczyzny w Katedrze Wawelskiej, apel i złożenie kwiatów na grobie Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego – Honorowego Protektora Marszu w latach 2006-2009

godz. 19.00 – koncert piosenek legionowych na Małym Rynku - „ 49. Lekcja Śpiewania” zorganizowana przez Loch Camelot i Bibliotekę Polskiej Piosenki we współpracy z Kancelarią Prezydenta Krakowa

godz. 21.30 – apel wieczorny i złożenie kwiatów przy pomniku Marszałka Piłsudskiego przy ulicy jego imienia

 

6 sierpnia

KRAKÓW – godz. 7.00 – apel i wymarsz z Oleandrów

MICHAŁOWICE – godz. 9.45 – uroczystości pod pomnikiem upamiętniającym obalenie słupów granicznych przez I Kompanię Kadrową

SŁOMNIKI – godz. 17. 00 – powitanie Marszu i uroczystości na Rynku

 

7 sierpnia

MIECHÓW – godz. 14.00 – powitanie uczestników i uroczystości na Rynku, spotkanie z mieszkańcami w amfiteatrze miejskim

KSIĄŻ WIELKI – zakwaterowanie w dawnym Pałacu Wielopolskich na Mirowie - miejscu pobytu Sztabu Józefa Piłsudskiego w 1914 r.

 

8 sierpnia

WODZISŁAW – godz. 12.00 – uroczystości na Rynku i na Cmentarzu Wojskowym, złożenie kwiatów na grobie Czesława „Skauta” – Bankiewicza i poległych żołnierzy z I wojny światowej

 

9 sierpnia

JĘDRZEJÓW – godz. 10.30 - uroczystości na Pl. Kościuszki pod Domem Przypkowskich, zwiedzanie Muzeum Zegarów – kwatery Józefa Piłsudskiego w 1915 r., złożenie kwiatów pod Dębem Niepodległości przy Starostwie Jędrzejowskim

 

10 sierpnia

CHOJNY nad NIDĄ – biwak marszowy, spotkania z honorowymi gośćmi Marszu, zawody sprawnościowe, konkurs wiedzy o Józefie Piłsudskim i Legionach Polskich

 

11 sierpnia

CHĘCINY – godz. 13.00 – powitanie Marszu przy kościele parafialnym u stóp zamku

SZEWCE – godz. 15.30 – złożenie kwiatów pod pomnikiem poległych żołnierzy Armii Krajowej z oddziału gen. Antoniego Hedy „Szarego”

BOLECHOWICE – godz. 18.30 apel podsumowujący Marsz z udziałem gości i władz samorządowych Gminy Sitkówka – Nowiny

 

12 sierpnia

BOLECHOWICE – godz. 7.00 apel poranny

KIELCE – godz. 12.30 przemarsz ulicą ks. Piotra Ściegiennego na Cmentarz Wojskowy, złożenie kwiatów na mogiłach poległych Legionistów oraz przy historycznej Kapliczce NMP przy ul. Spacerowej

godz. 13.30 – przemarsz pod Pomnik Czynu Legionowego („Czwórki Legionowej”), złożenie meldunku przez Komendanta Marszu

godz. 14.00 – przemarsz pod dawny Pałac Biskupów Krakowskich, Apel Poległych, złożenie kwiatów w Sanktuarium Marszałka Piłsudskiego, zakończenie Marszu

Więcej na www.kadrowka.pl

Ostatnio zmieniany piątek, 02 sierpień 2013 23:18
Redakcja

Napisałeś/aś artykuł? Znasz nieopublikowaną dotąd anegdotę, cytat, ciekawostkę? Znalazłeś/aś w sieci wartościowy materiał lub stronę? Posiadasz archiwalne zdjęcia bądź pamiątki? Napisz do nas, pomóż w budowie portalu.

Strona: jpilsudski.org

Copyright © 2006-2015 ISSN 1899-8348

Top Desktop version