Józef Piłsudski i II Rzeczpospolita

Switch to desktop

05 Sie

Kadrówka w Muzeum AK

100 4022   4 sierpnia 2013 r. w Muzeum Armii Krajowej odbyło się spotkanie z Wacławem Szaconiem, ps. „Czarny”. Znalazło się ono w programie tegorocznego Marszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej z Krakowa do Kielc.

   W spotkaniu, które prowadził dr Jerzy Bukowski, wzięli udział m.in. uczestnicy XLVIII (33. po wojnie) Marszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej z Janem Jozefem Kasprzykiem, Komendantem Marszu, na czele. Zebranych powitał dr Janusz Mierzwa, dyrektor Muzeum AK, który wspomniał przy tej okazji o planach włączenia się Muzeum w organizację uroczystości związanych z przyszlorocznym 100-leciem Kadrówki.

   Wacław Szacoń (rocznik 1926) opowiedział zebranym o swojej działalności konspiracyjnej w czasie II wojny światowej, kiedy należał do Narodowej Organizacji Wojskowej i Armii Krajowej na Lubelszczyźnie. Po w1945 r. zaangażował się w walkę przeciwko komunistom, za co został skazany na karę śmierci (spędził w więzieniu siedem lat). Co bardzo zainteresowało zebranych, „Czarny” przyjaźnił się z Józefem Franczakiem ps. „Lalek, ostatnim Żołnierzem Wyklętym. W latach 60. i 70. współpracował z mjr. Józefem Herzogiem w odnowie Krypty Józefa Piłsudskiego na Wawelu.

   Po rozmowie z Wacławem Szaconiem odbył się pokaz filmu „Cichociemni. Wywalcz wolność lub zgiń” w reżyserii Dariusza Walusiaka i Mirosława Krzyszkowskiego.

100 4036

 

   Spotkanie w Muzeum AK rozpoczęło tegoroczne uroczystości kadrówkowe. Tegoroczny Marsz z Krakowa do Kielc odbędzie się w 100. rocznicę pierwszego kursu oficerskiego Związku Strzeleckiego, jaki odbył się na Podhalu pod dowództwem Józefa Piłsudskiego. Będzie także swego rodzaju „próbą generalną” przed przypadającym w przyszłym roku Stuleciem Czynu Niepodległościowego Legionów. Honorowy Patronat nad Marszem zgodziła się objąć Pani Karolina Kaczorowska – małżonka ostatniego Prezydenta II RP śp. Ryszarda Kaczorowskiego, który obejmował swym patronatem „Kadrówkę” aż do tragicznej śmierci w katastrofie smoleńskiej.

 

Tekst: Przemysław Wywiał

fot. Marcin Bieńkowicz

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 05 sierpień 2013 21:10
Redakcja

Napisałeś/aś artykuł? Znasz nieopublikowaną dotąd anegdotę, cytat, ciekawostkę? Znalazłeś/aś w sieci wartościowy materiał lub stronę? Posiadasz archiwalne zdjęcia bądź pamiątki? Napisz do nas, pomóż w budowie portalu.

Strona: jpilsudski.org

Copyright © 2006-2015 ISSN 1899-8348

Top Desktop version