Józef Piłsudski i II Rzeczpospolita

Switch to desktop

07 Sie

Kadrówka maszeruje z Krakowa do Słomnik. 1. dzień Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej.

Rynek   Ponad 400 młodych ludzi wyruszyło 6 sierpnia 2013 r. na trasę XLVIII (33. po wojnie) Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Dzień rozpoczął się uroczystym apelem w krakowskich Oleandrach, w którym wzięli udział m.in. Karolina Kaczorowska, małżonka ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie, przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, władz samorządowych Krakowa i Małopolski, reprezentanci środowisk niepodległościowych. Błogosławieństwa dla Marszu udzielił Jasnogórski Kapelan Żołnierzy Niepodległości ojciec prof. Eustachy Rakoczy. Listy z błogosławieństwami dla uczestników przesłali także kard. Stanisław Dziwisz, Biskup Polowy Józef Guzdek oraz bp Antoni Pacyfik Dydycz i bp Józef Zawitkowski. Życzenia dla marszowiczów przesłała m.in. córka Marszałka Piłsudskiego Jadwiga Piłsudska – Jaraczewska. Specjalny list gratulacyjny do uczestników Marszu wystosował Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak.

 

kawaleria marszu

 

   O godz. 9.45 złożono kwiaty pod pomnikiem w Michałowicach, gdzie 99 lat temu strzelcy obalili słupy graniczne i wkroczyli na teren zaboru rosyjskiego. Po poczęstunku w dworku w Michałowicach kadrówkowicze – podzieleni na drużyny – wyruszyli na trasę Marszu. Mimo panującego upału uczestnicy szczęśliwie dotarli do Słomnik, gdzie na rynku odbyło się wspólne śpiewanie piosenek legionowych oraz spotkanie z władzami i mieszkańcami miasta. W Słomnikach przeprowadzono również zawody strzeleckie z broni pneumatycznej, w których reprezentacja Kadrówki zajęła drugie miejsce. Organizacja zawodów strzeleckich w tym miejscu sięga okresu międzywojennego, kiedy Marsz Szlakiem Kadrówki był najważniejszym przedsięwzięciem paramilitarnym w Polsce.

   Następnie uczestnicy Marszu przeszli do budynku Ludowego Klubu Sportowego „Słomniczanka”, gdzie mogli odpocząć przed kolejnym dniem wędrówki wiodącym ze Słomnik, przez Miechów do Książa Wielkiego.

W Slomnikach

 

   6 sierpnia 1914 r. na marsz ku niepodległości wyruszyła z Krakowa Pierwsza Kompania Kadrowa złożona z członków Związku Strzeleckiego i Polskich Drużyn Strzeleckich. Po obaleniu słupów granicznych do strzelców przemówił ich dowódca Tadeusz Kasprzycki „Zbigniew”: „Koledzy! Weszliśmy na ziemię Królestwa Polskiego, jako pierwszy od 31 roku oddział regularnego wojska polskiego. Powitajmy tę ziemię po żołniersku – Baczność! Prezentuj broń! Kompania w prawo patrz!” Za Michałowicami doszło do pierwszej potyczki z Rosjanami. Po południu oddział dotarł do Słomnik, które opuścił następnego dnia pozostawiając kilkuosobową załogę – pierwszy garnizon Wojska Polskiego na terenie zaboru rosyjskiego. Na pamiątkę tego wydarzenia w II RP organizowany był Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej, do idei którego powrócono w 1981 r.

Więcej o Kadrówce na stronie www.kadrowka.pl

Ostatnio zmieniany środa, 07 sierpień 2013 11:46
Redakcja

Napisałeś/aś artykuł? Znasz nieopublikowaną dotąd anegdotę, cytat, ciekawostkę? Znalazłeś/aś w sieci wartościowy materiał lub stronę? Posiadasz archiwalne zdjęcia bądź pamiątki? Napisz do nas, pomóż w budowie portalu.

Strona: jpilsudski.org

Copyright © 2006-2015 ISSN 1899-8348

Top Desktop version