Józef Piłsudski i II Rzeczpospolita

Switch to desktop

07 Sie

Kadrówka dotarła do Książa Wielkiego

Miechow tablica2Kadrówka wstała dziś o 4.30. Po śniadaniu i porannym apelu wyruszyła przed godziną ósmą rano na trasę marszu. Sprzyjająca jak do tej pory pogoda spowodowała, że bez opóźnień uczestnicy wkroczyli do Miechowa. Na miechowskim rynku uczestników Marszu, składający się z czterech plutonów marszowych oraz około dwudziestu ułanów towarzyszącychimprezie, przywitali przedstawiciele władz samorządowych Miechowa i powiatu miechowskiego oraz licznie zgromadzeni miechowianie.

Przemówienia wygłosili burmistrz Miechowa, starosta powiatu miechowskiego oraz Komendant Marszu. Jan Józef Kasprzyk który mówił o sztafecie pokoleń, która zaczęła się w 1863 r., jej ogniwami byli powstańcy styczniowi, następnie strzelcy Józefa Piłsudskiego, a obecnie uczestnicy Marszu.

Jubileuszową Odznakę Marszu otrzumali burmistrz Miechowqa, starosta powiatu miechowskiego oraz małęństwo Osmędów, które wspiera Marsz jeszcze od lat osiemdziesiątych. Ostatnim punktem uroczystosci było odsłonięcie tablicy pamiatkowej na budynku Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Miechowie. Tablica upamiętnia pobyt zołnierzy Pierwszej Kompanii Kadrowej w tym mieście oraz Stanisława Tora, który był pierwszym przedstawicielem polskich wladz cywilnych na tereniew Królewsstwa Polskiego.

W trakcie uroczystości nastąpiła zmiana pogody, która spowodowała, że uczestnicy wyruszyli na trasę w deszczu. Punktrem docelowym w dniu dzisiejszym jest Ksiąz Wielki, gdzie kadrówkowicze sprać będą w dawnymj pałacu Wielopolskich, w którym w 1914 r. stacjonował Józef Piłsudski wraz ze swym sztabem.

O pobycie w Książu Wielkim wposmina także Ignacy Boerner, w swych wspomnieniach zamieszczonych na naszym portalu.

Zdjęcie: Bożena Janowska (POW)

Copyright © 2006-2015 ISSN 1899-8348

Top Desktop version