Józef Piłsudski i II Rzeczpospolita

Switch to desktop

08 Sie

Kadrówka dotarła do Jędrzejowa

cmentarz wodzislawKolejna pobudka o godzinie 4.30. Po wczorajszym etapie część uczestników musiała opatrywać odparzenia i odciski. W trakcie porannego apelu pojawiła się Telewizja Polska, która przygotowuje materiał o Marszu. Wymarsz na trasę nastąpił jeszcze wcześniej niż poprzedniego dnia, bo o godzinie 7.00. Trasa podzielona była na dwa etapy.

Pierwszy kończył się w Wodzisławiu, gdzie uczestników Marszu witały władze samorządowe województwa świętokrzyskiego i gminy Wodzisław. Wydarzenia z sierpniowych dni 1914 r. przybliżył pan Andrzej Mazur. Następnie delegacje złożyły kwiaty przy tablicach upamiętniających pobyt oddziałów strzeleckich w Wodzisławiu oraz żołnierzy batalionów Chłopskich. Kolejny punkt obchodów przewidywał przejście delegacji wraz z pocztami sztandarowymi na lokalny cmentarz, gdzie złożone zostały kwiaty na grobie Czesława Skauta-Bankiewicza, jednego z pierwszych ochotników, którzy zasilił oddział Władysława Beliny Prażmowskiego.

Drugi etap wiódł z Wodzisławia do Jędrzejowa. Tak jak przedpołudniowa trasa nie należał do łatwych, ze względu na błotniste szlaki, którymi poruszali się marszowicze. O wydarzeniach z 1914 r. przypomniała miejscowa prasa, która dwie strony poświęciła na przypomnienie wydarzeń z 1914 r., a jedną tegorocznemu Marszowi.

Część uczestników Kadrówki, którzy w miarę wcześnie dotarli na miejsce zakwaterowania udała się na cmentarz wojenny w Jędrzejowie, gdzie pochowanych jest 174 żołnierzy walczących w trakcie I wony światowej, w tym dwóch legionistów. Na ich grobach zapalone zostały znicze.

Także Centrum Kultury w Jędrzejowie po raz pierwszy przygotowało dla mieszkańców koncert pieśni legionowych i patriotycznych. Wzięła w nim udział także reprezentacja Kadrówki, która poprowadziła, wspólnie z organizatorami śpiew w amfiteatrze.

Copyright © 2006-2015 ISSN 1899-8348

Top Desktop version