Józef Piłsudski i II Rzeczpospolita

Switch to desktop

12 Sie

Pomnik odsłoniety, Marsz zakończony

Zdjęcie0083Ostatni dzień Marszu rozpoczął się pobudką o godzinie 6.00. Po wydanym śniadaniu i spakowaniu bagaży uczestnicy spotkali się na apelu porannym. Ze względu na ulewny deszcz padający poprzedniego dnia okazało się, że pokonanie tradycyjnej trasy nie będzie możliwe. Dlatego też wykorzystano uprzejmość władz Kielc i przetransportowano marszowiczów w pobliże miejsca zgrupowania w Kielcach.

Oficjalne uroczystości w Kielcach rozpoczęły się w południe. Pierwszym miejscem, które tradycyjnie odwiedza Kadrówka jest cmentarz wojskowy przy ul. Ściegiennego, na terenie którego znajdują się kwatery legionowe. Delegacja Marszu złożyła kwiaty, a następnie nastąpił przemarsz na „rogatkę krakowską”. To właśnie w tym miejscu, 12 sierpnia 1914 r. Czesław Skaut-Bankiewicz złożył meldunek Józefowi Piłsudskiemu, o tym, że Kielce są wolne. Także tutaj, pod figurą Matki Boskiej, złożono wiązankę kwiatów.

Ze względu na remont ulic otaczających pomnik kieleckiej „Czwórki” w bieżącym roku zmieniono trasę przemarszu. Kadrówkowicze przeszli bezpośrednio na plac Wolności, gdzie odbywały się uroczystości odsłonięcia pomnika Józefa Piłsudskiego oraz zakończenia Marszu.

Na placu przebywała już kompania honorowa Wojska Polskiego, która uświetniała uroczystości. Odsłonięcia dokonała m.in. wdowa po śp. Prezydencie RP na Uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim pani Karolina Kaczorowska.

W trakcie podsumowania Marszu wręczone zostały nagrody dla najlepszych drużyn uczestniczących w zaZdjęcie0105wodach sportowych. Puchary ufundowało Ministerstwo Obrony Narodowej. Wręczono pamiątkowe medale dla 22 uczestników biorących udział w Kadrówce po raz dziesiąty oraz 40 uczestnikom odznakę „Uczestnikowi Marszu Szlakiem Kadrówki”, która przysługuje za trzykrotne pokonanie trasy z Krakowa do Kielc.

Na zakończenie odczytano apel pamięci i oddano salwę honorową, a kompania honorowa oraz członkowie Marszu uczestniczyli w defiladzie.

Odsłonięciu pomnika towarzyszyła wystawa „Józef Piłsudski na pomnikach w II Rzeczypospolitej”, która prezentowana była na placu Wolności.

Copyright © 2006-2015 ISSN 1899-8348

Top Desktop version