Józef Piłsudski i II Rzeczpospolita

Switch to desktop

04 Sie

Coraz bliżej wymarszu

wystawa08.04W dniu dzisiejszym w biurze Komendy Marszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej meldowali się kolejni uczestnicy „Kadrówki”. Ci, którzy przybyli wcześniej uczestniczyli w przedsięwzięciach zaplanowanych przez Komendę Marszu.

O godzinie 11.00 na pl. O. Adama Studzińskiego odsłonięta została wystawa fotograficzna przygotowana przez Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego. Na planszach ukazano historię pięćdziesięciu marszów zarówno tych z okresu międzywojennego jak i reaktywowanych w 1981 r. Bezpośrednio po odsłonięciu wystawy odbyła się konferencja prasowa, w trakcie której na pytania przedstawicieli krakowskich mediów odpowiadał Komendant Marszu Piotr Augustynowicz.

Dzięki uprzejmości dyrekcji Muzeum Narodowego w Krakowie uczestnicy Marszu mieli okazję zwiedzić wystawę „Legiony Polskie 1914-1918”. Jej otwarcie miało miejsce 6 sierpnia ubiegłego roku, a więc osoby uczestniczące w zeszłorocznym Marszu nie miały możliwości zwiedzenia jej. Udało się to zrekompensować w dniu dzisiejszym. Kolejna grupa biorących udział w Marszu zwiedzać będzie wystawę w dniu jutrzejszym.

Władysław Grodecki, znany podróżnik i wielokrotny uczestnik Marszu poprowadził kadrówkowiczów szlakiem Józefa w Krakowie. W trakcie kilkugodzinnej wycieczki pokazywał miejsca związane z Marszałkiem oraz formy upamiętnienia jego pobytu w podwawelskim grodzie.

spacer

O godzinie 19.00 rozpoczęły się uroczystości pod kopcem na Sowińcu. Prowadził je prezes Małopolskiego Oddziału Związku Piłsudczyków Edward W. Jankowski. Wśród zaproszonych gości znalazła się pani wiceprezydent miasta Kraków Anna Okońska, przedstawiciel Rady Miejskiej w Krakowie, przewodniczący Federacji Organizacji Proobronnych gen. Pacek oraz ojciec Jerzy Pająk OMFCap. Uroczystości uzupełniał występ krakowskiego chóru „Albertinum”. Po ich zakończeniu zaprezentowano dwudziestominutowy montaż słowno-muzyczny poświęcony Legionom Polskim.

Ostatnim punktem dnia była apel wieczorny.

sowiniec

Ostatnio zmieniany środa, 05 sierpień 2015 22:46

Copyright © 2006-2015 ISSN 1899-8348

Top Desktop version