Józef Piłsudski i II Rzeczpospolita

Switch to desktop

06 Sie

Pierwszy dzień za nami

oleandry6 sierpnia 1914 r. tuż po północy w kierunku granicy pomiędzy zaborami austriackim i rosyjskim wyruszył oddział dawnych bojowców PPS pod dowództwem Tomasza Arciszewskiego. Mieli oni ubezpieczać działania Pierwszej Kompanii Kadrowej, która o godzinie trzeciej nad ranem została obudzona i zgromadzona na placu na krakowskich Oleandrach. W niespełna godzinę później żegnał ich Józef Piłsudski krótkim słowem „Winszuję!”.

W dniu dzisiejszym formalnie rozpoczął się L (35. po wojnie) Marsz Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej. O godzinie siódmej rano uczestnicy tegorocznej edycji Marszu stanęli na Oleandrach. Odczytany został historyczny rozkaz Józefa Piłsudskiego skierowany Pierwszej Kompanii Kadrowej, a także rozkaz Komendanta Marszu kpt. POW Piotra Augustynowicza. W towarzystwie kompanii honorowej WP oraz orkiestry wojskowej kolumna przeszła przez Rynek Główny i plac Matejki na Nowy Kleparz. Przy płycie upamiętniającej przysięgę Tadeusza Kościuszki, a także przy Pomniku Grunwaldzkim – Grobie Nieznanego Żołnierza o wydarzeniach związanych z tymi miejscami mówił prof. Mieczysław Rokosz.

O godz. 9.45 przy obelisku w Michałowicach odbyły się uroczystości upamiętniające obalenie przez żołnierzy pod dowództwem Tadeusza Kasprzyckiego słupów granicznych państw zaborczych. Odsłonięto także trzy tabliczki z nazwiskami zmarłych w ciągu minionego roku wieloletnich uczestników „Kadrówki”. Następnie marszowicze dotarli do dworku Lorenców, w którym przygotowano dla nich posiłek i występy artystyczne. W południe na trasę Marszu wystartowały pierwsze drużyny. O godz. 13 w Słomnikach rozpoczął się turniej strzelecki, w którym wzięli udział mieszkańcy miasta oraz reprezentanci Marszu.

michalowice

 

trasa06

Dwie godziny wcześniej niż polscy ułani pod dowództwem Władysława Beliny-Prażmowskiego, bo już o godzinie siedemnastej, zawitali do Słomnik kadrówkowicze. W trakcie oficjalnych uroczystości przypomniano wydarzenia sprzed stu jeden laty oraz ogłoszono wyniki konkursu strzeleckiego. Po ich zakończeniu odbyło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przez mieszkańców Słomnik i uczestników Marszu.

spiewnik

Wieczorem w miejscu pobytu Marszu gościł prof. Mariusz Wołos, który był uczestnikiem „Kadrówki” przed ćwierć wiekiem. Wykład swój poświęcił dwu osobom spośród żołnierzy Pierwszej Kompanii Kadrowej: Kazimierzowi Herwinowi-Piątkowi i Bolesławowi Wieniawie-Długoszowskiemu.

Dzień dzisiejszy zakończył się wieczornym apelem i mszą św., którą odprawił kapelan Marszu ks. dr ppor. POW Marcin Oleksy.

Copyright © 2006-2015 ISSN 1899-8348

Top Desktop version