Józef Piłsudski i II Rzeczpospolita

Switch to desktop

17 Gru

Józef Piłsudski. Marzyciel i strateg - książka Bohdana Urbankowskiego

Po przeczytaniu ...Marzyciela i stratega profesor Wacław Jędrzejewicz powiedział: - Przez najbliższych pięćdziesiąt lat to będzie najlepsza książka o Piłsudskim.

Już w roku 1939 bibliografia druków dotyczących Józefa Piłsudskiego przekroczyła pół tysiąca pozycji. Przyrost kolejnych prac, z przyczyn politycznych zahamowany na ponad 40 lat, nabrał nowej dynamiki po 1989 r. Dziś, ilość monografii, studiów, przyczynków i literatury pamiętnikarskiej poświęconej Marszałkowi obejmuje tysiące pozycji. Niestety, ogromne zainteresowanie Piłsudskim nie zaowocowało symetrycznym zwielokrotnieniem obiektywnych biografii. W zalewie prac bądź to pisanych z ideologicznych pobudek, bądź obarczonych uniwersytecką manierą, nie zawsze atrakcyjną dla masowego czytelnika, można jednak z czystym sumieniem wskazać kilka wartościowych pozycji. Wśród nich, na specjalne wyróżnienie zasługuje książka Bohdana Urbankowskiego.

Jej kolejne wydanie, wznowione po siedemnastu latach, wciąż imponuje świeżym podejściem do tematu, erudycją i atrakcyjną narracją. Autorowi udało się stworzyć dzieło rzetelnością nieustępujące publikacjom naukowym, a jednocześnie dzięki lekkości pióra właściwego poecie i eseiście, nie nurzące lekturą. W odróżnieniu od większości prac historycznych, Urbankowski nie skupia się na samej faktografii, choć i ta część budzi uznanie wnikliwym podejściem do tematu popartym bogatą bazą źródłową. Owocem jest obfitość mało znanych faktów i szeroko zarysowany kontekst dziejowy - nieczęsto eksponowany przez innych autorów.

Urbankowski, co jest odbiciem także jego wykształcenia, dużą część biografii poświęca działalności Marszałka w ujęciu filozoficznym i etycznym. Jest to rzadkość wśród prac tego typu, a pozwala wejrzeć w moralne dylematy i zrozumieć kontrowersyjne decyzje, jakie Piłsudski podejmował w swoim burzliwym życiu. Jest przy tym postacią z krwi i kości, choć miotaną przez historię i tę historię kreującą. Autor, co daje się wyraźnie odczuć, swojego bohatera traktuje z sympatią i zrozumieniem, ale nie jest bezkrytycznym hagiografem. Ta postawa, w latach 80-tych i 90-tych była skuteczną odtrutką na zalew spotwarzających Piłsudskiego publikacji w większości pisanych na polityczne zamówienie. Dziś z kolei, książka Urbankowskiego nie traci na aktualności, stanowiąc przeciwwagę dla kolejnej, swoistej mody na bezpardonową krytykę Marszałka i kręgu jego współpracowników. Trawestując stendhalowskie proroctwo, nie zawsze trzeba pisać biografie słynnych ludzi na nowo. Czasem wystarczy powrócić do tych wartościowych, a książka Urbankowskiego z pewnością do nich należy.

Bartłomiej Osuch

 

Bohdan Urbankowski - poeta, filozof, dramaturg, twórca ruchu Nowego Romantyzmu. W latach 1992-2000 prezes Warszawskiego Oddziału Odnowionego Związku Literatów Polskich. Przewodniczący Rady Programowej Związku Piłsudczyków, kierownik działu kultury "Gazety Polskiej". Laureat wielu nagród literackich (im. Juliusza Słowackiego, im. Cypriana Kamila Norwida, im. Georga Trakla) i najważniejszej z nagród dziennikarskich - Lauru SDP (2013). W czasach PRL inwigilowany przez SB (jako figurant "Romantyk") i wielokrotnie usuwany z pracy. Był współredaktorem wielu pism i wydawnictw podziemnych. Odznaczony medalem NSZZ "Solidarność" za zasługi w walce o "Niepodległość Polski i Prawa Człowieka". Jest także kawalerem orderu Polonia Mater Nostra Est i Srebrnego Krzyża KPN. Ma w dorobku liczne zbiory poezji i dramatów, powieść Fraktale, rozprawy z dziejów polskiej filozofii (Myśl romantyczna, Absurd - ironia - czyn, Kierunki poszukiwań), szkice z tajnej historii Polaków Pierścień Gygesa, a także monografie: Józefa Piłsudskiego, Adama Mickiewicza, Karola Wojtyły i Zbigniewa Herberta. Poświęcona analizie kultury stalinowskiej Czerwona msza doczekała się już czterech wydań.

Rok wydania: 2014
Stron: 1024 [+ wkładki zdjęciowe i mapy]
Oprawa: twarda z obwolutą
Format: 165x235
Data wprowadzenia tytułu do sprzedaży: 20 października 2014

Ostatnio zmieniany środa, 17 grudzień 2014 07:32
Redakcja

Napisałeś/aś artykuł? Znasz nieopublikowaną dotąd anegdotę, cytat, ciekawostkę? Znalazłeś/aś w sieci wartościowy materiał lub stronę? Posiadasz archiwalne zdjęcia bądź pamiątki? Napisz do nas, pomóż w budowie portalu.

Strona: jpilsudski.org

Media

Copyright © 2006-2015 ISSN 1899-8348

Top Desktop version