Józef Piłsudski i II Rzeczpospolita

Switch to desktop

11 Lut

Harcerstwo żeńskie w ruchu niepodległościowym 1911-1920. Wspomnienia

harcerstwo zenskie w ruchu niepodleglosciowymDzięki serii „Przywrócić pamięć” firmowanej przez Oficynę Wydawniczą „Impuls” możemy zapoznać się z książkami wydawanymi w okresie międzywojennym, dokumentującymi historię i metodę harcerską. Jednym ze wznowień jest pozycja zatytułowana Harcerstwo żeńskie w ruchu niepodległościowym 1911-1920. Wspomnienia. Zawiera ona fragmenty wspomnień instruktorek i działaczek związanych z harcerstwem w latach 1911-1920. Nikomu zapewne nie trzeba przypominać, że według słów Andrzeja Małkowskiego harcerstwo, to „skauting plus niepodległość”. Nic więc dziwnego, że obok wielotysięcznej rzeszy harcerzy, którzy w latach 1914-1921 stanęli do zbrojnej walki i wolną Polskę, znalazło się także liczne grono reprezentujące płeć piękną.

Pokolenie młodych harcerek, wychowywanych już w odrodzonej Rzeczypospolitej miało na kim się wzorować, jeśli chodzi o służbę Polsce. W epoce braku internetu, telewizji, gdy nawet radio było niezbyt często spotykanym urządzeniem, to właśnie książka stanowiła znaczące źródło informacji. Wydawcy pozycji uznali, że najprostszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie do wspomnień uczestniczek walk o niepodległość opublikowanych już wcześniej. Tak się szczęśliwie złożyło, że w latach 1927-1929 ukazały się dwa tomy wspomnień kobiet, uczestniczących w ruchu niepodległościowym. Ponieważ część z nich wywodziła się z ruchu harcerskiego wybrano fragmenty, które o działalności w nim mówiły i zebrano je w niezbyt objętościowo rozbudowaną całość.

Wśród autorek wspomnień zawartych w Harcerstwie żeńskim... znajdziemy tak znane nazwiska, jak Maria Wocalewska, Dioniza Lipińska czy Zofia Wańkowiczowa (żona Melchiora). Wspomnienia dotyczą pracy konspiracyjnej, jak i udziału w walce zbrojnej (Legiony, obrona Lwowa). Mamy do czynienia z szeroką perspektywą geograficzną, bo obejmują one zarówno teren Królestwa Polskiego (Łódź, Zagłębie), jak i obszar Kresów Wschodnich, gdzie działalność harcerska po rewolucji bolszewickiej niosła o wiele większe zagrożenie. Tym, którzy pragną zrozumieć czym dla harcerek może być służba bliźnim polecam szczególnie tekst poświęcony Bronisławie Ziemiańskiej. To jedna z wielu harcerek, która do samego końca troszczyła się o innych, a nie o siebie.

W harcerskich drużynach żeńskich (choć nie tylko) mówi się o udziale harcerek w walce, ale przede wszystkim czyni się to w odniesieniu do lat drugiej wojny światowej, Dlatego wpada stwierdzić, że taki skondensowany przegląd dokonań ruchu żeńskiego w odniesieniu do drugiej dekady XX wieku stanowi znakomity materiał wyjściowy do gawęd historycznych dla zastępowych i drużynowych. Wobec powyższego można zasugerować, że ta niewielka książeczka powinna stanowić istotny element biblioteczki każdej z drużyn. Niezależnie od tego czy męskiej czy żeńskiej.

Dariusz Nowiński

Ocena recenzenta

Temat i treść: 9/10

Język, styl, kompozycja tekstu: 9/10

Forma wydawnicza: 10/10

Informacje o publikacji

Tytuł: Harcerstwo żeńskie w ruchu niepodległościowym 1911-1920. Wspominania

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza „Impuls”

Rok wydania: 2019

Ilość stron: 68

Format: 120x155 mm

Okładka: twarda

ISBN: 978-83-8095-697-1

Ostatnio zmieniany czwartek, 11 luty 2021 10:24

Copyright © 2006-2015 ISSN 1899-8348

Top Desktop version